2014 m. lapkričio 26 d., trečiadienis

Mechanizmas, 1 dalis

Praėjus tik vieneriems metams radau progą ir noro prisėsti prie pianino. Supratau vieną: tokiam darbui reikia ne tik laiko, bet ir tinkamo nusiteikimo. Negalėčiau tokio darbo dirbti kasdien, diena iš dienos. Toks būdas jau šiaip ne mano esybei, o jei darbas reikalauja tokio kruopštumo ir entuziazmo- darosi dar sunkiau.

Na, kad ir kaip yra - priartėjau prie sekančio pianino tvarkymo etapo, kuris toli gražu nėra lengviausias. Visomis prasmėmis: reikia žinoti, ką daro kiekviena detalė, įsivaizduoti, kas nuo jos darbo priklauso. Reikia kruopštumo, kantrybės bei sugebėjimo pasigaminti veiną kitą nesudėtingą, keistai atrodantį įrankį.
Dabar apie patį mechanizmą. Mano turimo pianino (angliškai tokio tipo pianinai vadinami upright piano) mechanizmas, tiksliau, jo tipas yra vienas iš keletos modelių, būdingų būtent upright pianinams. Spaudžiamas klavišas perduoda judesį per varžtą (angl. capstain screw, rus. пилот) į pianino mechanizmą (angl. action).
Norėdamas geriau suprasti ir aprašyti viso mechanizmo veikimą nuėmiau patį pirmąjį plaktukėlį nuo rėmo ir pasidariau šiokį tokį maketą. Maketas nėra idealus, jau nekalbant apie tai, kad nėra nei klavišo, nei stygos, be to, dėl netikslių atstumų plaktukėlis juda ne tiek, kiek turėtų realiose sąlygose. Tačiau veikimą suprasti buvo galima, o ir detales išvardinti lengviau. Taigi, vieno klavišo mechanizmas:

Detalės, kurių pavadinimus rašydamas lietuviškai užsiimu kūryba arba naudoju mano nuomone tinkamiausius sulietuvintus pavadinimus :) Pataisykite, jei žinote tikrus pavadinimus!
1 - Veltinio gabaliukas, į kurį remiasi varžtas klavišo gale (angl. capstain screw, rus. пилот). Klavišą prašom įsivaizduoti pažiūrėjus ankstesnį straipsnį :)
2 - Detalė, perduodantį judesį nuo klavišo (angl. wippen, action lever; rus. фигура)
3 - Špileris (angl. jack; rus. шпиллер)
4 - Plaktuko pagrindas (angl. hammer butt; rus. шультер)
5 - Plaktuko galva (angl. hammer; rus. головка молотка)
6 - Plaktuko paleidimo reguliatorius (angl. let-off button; rus. ауслезерная пупка). Jo apačia paprastai būna padengta veiloko gabalėliu, kad nebūtų girdimas smūgis. Kas juo reguliuojama - aprašysiu vėliau.
7 - Plaktuko judėjimo atrama šiam atšokus nuo stygos, tačiau klavišo nepaleidus. Paskirtis - nepaleisti plaktuko iki pradinės padėties, kol neatleidžiamas klavišas - greitai kartojant tą pačią natą klavišo eiga turi būti mažesnė. (angl. catcher; rus. контрфенгер).
8 - Plaktuko gaudytuvas - vieta, į kurią atsiremia 7 detalė, kai klavišas nepaleistas, tačiau plaktukas jau atšokęs nuo stygos (angl. backcheck)
9 - Viela, laikanti plaktuko gaudytuvą (angl. backcheck wire). Reguliuojant tinkamą plaktuko poziciją ją gali reikėti palenkti šiek tiek.
10 - Detalė, laikanti 2 mechanizmo dalį, tuo pačiu kažkiek padedanti grąžinti plaktuką greit kartojant tą pačią natą (angl. bridle wire). Prie jos kabinamas medžiaginis pasaitėlis, kuris tvirtinamas prie plaktuko atramos (7) - angl. bridle strap.
11 - Šaukštelis, detalė, kuri spaudžiant klavišą kelia stygos slopintuvą 13 (angl. spoon).
12 - Stygos slopintuvas (angl. damper level; rus. демпфер).
13 - Stygos slopintuvas.
Čia išvardinau ne visas detales, o tik, mano nuomone, svarbiausias. Nuorodose bus angliškas detalių sąrašas, kuriame, tiesa, su klavišo detalėmis ir styga, bus 57 punktai! Nemažai, kaip vienam klavišui, ar ne?
Mano maketo trūkumas - nėra keleto detalių, kurios svarbios veikimui. Tai plaktuko atrama, stygos slopintuvo atrama, tačiau jų nebuvimas esmės nekeičia.

Sekantis žingsnis - išsiaiškinti, kaip šis konstruktorius veikia. Tam padariau animuotą paveikslėlį, kuriame, sakykim, pakankamai aiškiai viskas matosi. Žemiau aprašysiu visus žingsnius.Veikimo principas: spaudžiant klavišą žemyn jo gale esantis varžtas (angl. capstan screw) kyla į viršų, kartu keldamas virš jo esančią detalę (angl. wippen). Ši detalė iškart atlieka keletą veiksmų: šaukštelio pagalba kelia stygos slopintuvą (angl. damper), kelia plaktuko gaudytuvą bei kelia špilerį (angl. jack). Šis, viršumi atsiremdamas į plaktuko pagrindą (angl. hammer butt) kelia plaktuką, kuris artėja prie stygos. Kylant špileriui ir stumiant plaktuko pagrindą špilerio apatinė dalis atsiremia į paleidimo reguliatorių (angl. let-off button). Špileriui atsirėmus į paleidimo reguliatorių, o klavišą vis spaudžiant žemyn špileris nebekelia plaktuko pagrindo, o nuslysta nuo jo, taip paleisdamas plaktuką (angl. hammer let-off). Jeigu klavišas buvo spaudžiamas lėtai, plaktukas nepalies stygos, tačiau jeigu klavišo spaudimas buvo staigesnis, plaktukas iš inercijos užgaus stygą. Kadangi špileris nuslydo nuo plaktuko pagrindo, šis, veikiamas spyruoklės ir gravitacijos krenta atgal ir judėjimo atrama (angl. catcher) atsiremia į plaktuko gaudytuvą (backcheck). Jeigu klavišą staigiai atleisime ir paspausime vėl, špileris spės pasitraukti į pradinį tašką ir iš naujo pakelti plaktuką, tačiau plaktukui nebereikės nueiti visos eigos, t.y. paliesti stygai reikės mažiau laiko. O klavišą atleidus ir nebespaudžiant špileris nuslysta į pradinį atramos tašką, o gaudytuvas taip pat pasitraukia į pradinę padėtį, dėl ko klavišas taip pat grįžta į pirminę būseną.
Žinoma, geriausiai visa tai matyti reliomis sąlygomis ant realaus pianino, labai lėtai spaudžiant klavišą ir stebint, kaip juda detalės.
Šiam vakarui tiek, kitoje dalyje reguliuosim mechanizmo veikimą.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą