2014 m. lapkričio 26 d., trečiadienis

Kontaktinis suvirinimo aparatas

Jau kurį laiką galvoje sukasi mintis pasidaryti kontaktinį suvirinimo aparatą. Žinoma, ne tiek iš labai didelio reikalo, kiek iš noro kažką konstruot... Buvau radęs vieną straipsnį lietuvių kalba, paieškojęs angliškai radau jų visai nemažai, o ir Youtube ne vienas vaizdelis yra įdėtas. Ir kiekvienas iš matytų internete variantų vis labiau didino norą pačiam turėti tokį dalyką. Naudos gal ir nedaug, bet užtat malonumas - garantuotas :) Todėl, pasitaikius progai, susirinkau reikalingas medžiagas, ir, vis paskaitydamas rekomendacijas internete, susikonstravau kažką savo, kad pabandyt ir pajust, kaip viskas veikia. Tuo pasidalinsiu ir čia.


Pastaruoju metu intensyviai ieškojau nereikalingos / neveikiančios mikrobangų krosnelės - mat joje yra detalė, kuri mano konstravimui yra būtina. Tai galingas transformatorius, sudarantis didelę mikrobangų krosnelės svorio dalį. Ir kai nusišypsojo laimė gauti mikrobangę su numirusiu magnetronu - puoliau ją ardyti :)

Tokį nemažą transformatorių radau mikrobangėje. Iškart noriu perspėti tuos, kurie gali panorėti tokį transformatorių išimti ir įjungti į elektros tinklą: tiek tinkle, tiek antrinėje apvijoje yra LABAI PAVOJINA ĮTAMPA! Prieš ardant mikrobangę BŪTINA atjungti ją nuo elektros tinklo, o atidarius korpusą neliesti jokių viduje esančių dalių, prieš tai neužtrumpinus šalia transformatoriaus esančio kondensatoriaus atsuktuvu izoliuota rankena. Išėmus ir atjungus transformatorių jungti į elektros tinklą taip pat labai pavojinga, nes antrinėje apvijoje (nuotraukoje - viršutinė apvija, uždengta plastiku, privyniota daug daug plono laido) atsiras labai aukšta (3000-5000 v) įtampa, kuri LABAI PAVOJINGA GYVYBEI.
Bet kokiu atveju, norint pasidaryti suvirinimo aparatą, man reikia didelės srovės ir mažos įtampos, todėl transformatorių būtina šiek tiek modifikuoti.

Geležies pjukleliu reikia nupjauti antrinių apvijų dalis, nes nuvynioti nelabai pavyks. Nuotraukoje matyti apvijos po nupjovimo - didelis plotas yra aukštos įtampos apvija (daug plono laido), kiek žemiau yra kita antrinė apvija - raudonas laidas. Jo yra nedaug, bet irgi lengviau nupjaut. Žemiau raudono laido yra kelios metalinės plokštelės, kurių internetas rekomenduoja nepašalinti. Labai svarbu nepažeisti pirminės apvijos, kuri yra suvyniota storiausiu laidu (nuotraukoje - apatinė apvija), todėl pjauti reikia labai atsargiai.
Šerdyje esančias apvijas reikia iškalti lauk - man tai pavyko padaryti su storu (D12) varžtu. Štai kaip atrodys iškaltos apvijos.


O štai kaip - paruoštas transformavimui transformatorius:

Dabar į laisvą vietą reikia privynioti kuo daugiau ir kuo storesnio laido. Tiesa, geriau storesnis, nors trumpesnis. Aš pasirinkau 25mm2 daugiagyslį kabelį, nes ištisą varinę šyną ant neišardyto transformatoriaus užvynioti gali būti ne tik sunku, bet ir neįmanoma. Netgi mano daugiagyslį vyniojant sušilau, ypač kai reikėjo įkišti paskutines vijas.

Kabelio galus nuvalius nuo izoliacijos užlitavau antgalius, kad patikimiau prisijungtų prie elektrodų:


Litavimui ypatingų įrankių nereikia, aš pasinaudojau dujine vyrykle.
Taip perdaryto transformatoriaus antrinėje apvijoje įtampa tesiekė 2 voltus, tačiau labai didele srove.
Transformatorius paruoštas. Dabar jį reikėjo pritvirtinti ant kažkokio pagrindo ir padaryti laikiklį elektrodams. Noriu iškart pasiteisinti, kad nesistengiau daryti labai ypatingai - investuoti dabar neturiu jokio noro, man norėjosi tik išbandyti, kaip viskas veikia. Todėl visą konstrukciją dariau kaip įmanomai greičiau ir paprasčiau. Vietoj elektrodų panaudojau 8 mm cinkuotus varžtus. Žinoma, daug geriau būtų naudoti varinius varžtus ar strypus, tačiau tam kartui pakaks ir to, be to, pasirodo, kad varinių varžtų nusipirkti gali būti problematiška - nė viena aplankyta parduotuvė jų neturėjo.
Taigi, konstrukcija gavosi tokia:

Elektrodai:

Labai gerai dar būtų buvę viską valdyti jungikliu, tačiau didelei srovei pritaikyto neturėjau, todėl jungikliu tarnavo kištukas ir rozetė. Bandžiau suvirinti 2 mm vielą - sukabint sukabino, tačiau sukabinimo vietoje matėsi, kad metalas neišsilydęs, ir stipriau patraukus vielas siūlė iširdavo.Tada pabandžiau 1mm storiu vinutes. Susivirino kuo puikiausiai :)


Gal, jei pakeisiu eketrodus į varinius, ims virinti ir dviejų milimetrų skersmens vielą, bet šiai dienai bandymams užtekos ir vinučių. Ateityje reiks viską patobulint: padaryt normalius elektrodus iš varinių varžtų arba šynos, sutvarkyt mechanizmą, laikantį elektrodus, padaryti valdyma su laikmačiu mikrovaldiklio pagalba, nes rozete išlaikyt tokią pačią suvirinimo trukmę sudėtinga. Šiai dienai tikslas pasiektas, o kas bus kitą kartą - matysim.

Geros dienos, ir būkite atsargūs su elektra!
Papildyta 2011 03 11
Gavau porą varžtų iš bronzos. Ta proga, norėdamas sumontuoti jau patikimesnį įtaisą, perdariau ir svirtį. Šįkart ją padariau iš 20x20x2 keturkampio vamzdžio, varžtus elektrodams nusmailinau, kad būtų kuo mažesnis kontakto plotas, ir kuo didesnė srovė vienam milimetrui. Transformatorių perkėliau iš galo į šoną - patogiau dirbti, o ir elektrodą, esantį ant svirties, lengviau prijungti. Pilnas vaizdas va koks:

Elektrodai:


Dešinėje nuotraukoje matosi, kaip nuo virinimo elektrodai apdegė - prieš tai jų viršus buvo lygus. Spėju, po kažkiek laiko reiks juos peršlifuot...
O čia - vielos suvirinimo vietos. Kadangi kol kas mano tikslas - suvirint 2 mm skersmens vielą, pakeitus elektrodus jis buvo pasiektas! Viela susivirino patikimai ir tvirtai, bent jau kiek tampiau replėmis. Plonesnės vielos virinimui jau reikės daryt elektroninį valdymo bloką, nes nespėsiu atjungt junginėdamas ranka.

Geros dienos!

6 komentarai:

 1. Gera mintis, pagalvodavau ir aš apie tai, bet pareikis tokiems darbams nėra didelis tai jokių konkrečių veismų nesiimdavau. Dažniausiai pasigendu, kai reikia suformuoti įkraunamų akumuliatorių bloką į bateriją. Dabar lituoju, reikėtų kaip tai apriboti srovę, nes manau pradegins kiaurai toks impulsas.
  Viena pastaba, negalima lituoti laidų galų nei priež presuojant, nei įveržiant gnybtuose, nes lydmetalis veikia kaip katalizatorius ir esant kritinei perkrovai varis nudegs greičiau. Šis metopdas naudojamas lydžiuosiuose saugikliuose, ant tirptuko užedamas lašelis alavao ar pan.

  AtsakytiPanaikinti
  Atsakymai
  1. Ačiū už info :) Tada darydamas nežinojau, kad kabeliai turi būti užspaudžiami be litaviomo - taip atrodė patikimiau, tačiau neužilgo po to litavimo išsiaiškinau, kad taip negalima :) O dėl katalizatoriaus nežinojau, ačiū.
   Akumuliatorių blokus, esu internete matęs, virina su impulsiniais - prisistato kondensatorių ir iškrovos būdu suvirina. Su tokiu reiktų labai atsargiai, nes paskui gali ir nemalonių avarijų būti, pavyzdžiui, su LiIon...

   Panaikinti
 2. Na ir sugalvok tu man toki pavojinga aparata pasigaminti. geriau jau nusipirkti. bu dar gerai kada pakratys

  AtsakytiPanaikinti
 3. nufotkink ta vieta kur i elektros tinkla jungiasi. nesuprantu kaip cia ji pajungi i tinkla

  AtsakytiPanaikinti
 4. Sveiki. Aš taip pat domiuosi tokių suvirinimo aparatu. Mikrobange radau prie konteinerio. Ieškojau gal porą metų. Niekas neturėjo išmetamos. Slėpdamasis nuo viso pasaulio šiaip ne taip nusigabenau ją iki savo auto bagažinės (kaip imti nuo konteinerio��) na ir pradėjau gamyba... nežinau arba tinkamas ir pakankamo galingumo mano įsigytas transformatorius bet bent jau paprastai bandant rankomis suspausti virinamas detalės tarp kontaktų niekas nesibaigs. Suvirinima vieta kaista atrodo normaliai. Kabeliai kaista lb stipriai transformatorius šaltas. O suvirinimas nieko nelaiko. Užtenka numesti suvirinta detalė ant grindų ir ir detalės atšoka vieną nuo kitos. Ant krosnelės buvo parašyta max 850vt. Patarkit kame reikalas? Gal reikia ieškoti galingesnio transformatoriaus?

  AtsakytiPanaikinti