2014 m. lapkričio 26 d., trečiadienis

Klavišai

Pianinas - iš pažiūros paprastas instrumentas, tačiau tas paprastumas išgaruoja tada, kai pradedi žiūrėti, kaip kas veikia. Šimtai mažyčių detalių judėdamos sugeba perteikti tiek daug, kad nejučia pradedi jausti pagarbą tam, kas visa tai sugalvojo. Su tuo pagarbos jausmu ir pradedu remontą.

Pirmas uždavinys - pašalinti visas šiukšles, kurių prisikaupia tose vietose, kurios paprastai nematomos. Pradžiai reikėtų atlikti tokius veiksmus:
  1. Pakelti viršutinį horizontalų pianino dangtį;
  2. Iš vidaus šonuose, viršuje atleisti fiksatorius, kurie laiko vertikalią lentą, kuri paprastai būna prieš akis sėdint prie pianino, ir ją nuimti;
  3. Nuimti klavišų dangtį su jį laikančia siaura ilga lenta - pas mane ji buvo pritvirtinta dviem medvaržčiais.
Atsidengia visi klavišai, truputį aukščiau - mechanikos blokas (angl. action), už kurio matosi stygos. Pirmiausia siurblio pagalba reikėtų išsiurbti visas dulkes, kiek pavyksta prieiti. Tai padarius galima imtis sekančio darbo: reikia atsargiai nuo metalinių kaiščių nuimti klavišus, stengiantis nesumaišyti jų eiliškumo (pas mane klavišau sunumeruoti, tačiau geriau juos nuimant sudėti ant lygaus pagrindo). Klavišus nuimti galima arba nuimant mechanikos bloką, arba ne. Man priimtinesnis pirmasis variantas, nes daug lengviau tiek nuimti, tiek uždėti klavišus, o ir valyti bus paprasčiau.
Mechanikos blokas laikosi ant trijų kojų, kurios užsideda ant specialių kaiščių kiek žemiau klavišų, o iš viršaus tvirtinasi trimis nemažomis veržlėmis. Jas atsukus bloką reikia švelniai patraukti į save, ir kai laikančios (metalinės) bloko ausys nusiims nuo varžtų, ATSARGIAI kilstelėti aukštyn, žiūrint, kad neužkliūtų kokia detalė. Blokas turi išsiimti pakankamai sklandžiai. Reikia labai stengtis nepajudinti jokių detalių, nes kiekvienas pajudinimas - papildomos valandos darbo ateityje.
Išėmus bloką klavišų išėmimas - vienas juokas. Kai klavišų neliks, matysis daug metalinių kaiščių su veltinio žiedeliais ant jų. Veltinio žiedelių nelieskite, ir atidžiai, tuos žiedelius prilaikydami, išsiurbkite viską, kas susikaupė po klavišais. Labai dažnai į tas vietas būna įsiveisusios kandys, todėl žiedeliai gali būti apgraužti, tad jeigu yra visai leisgyvių - nuimkite, vėliau rasim kuo pakeisti.
Kai viskas švaru, galima imtis pirmo rimto darbo: tai klavišų sulygiavimas. Visi klavišai turi būti viename lygyje, taip pat įsispausti vienodai, kas senuose pianinuose, kaip taisyklė, yra retas atvejis.
Kiekvienas klavišas užsimauna ant dviejų kaiščių. Pirmas (Paveiksliuke - 3), apvalus kaištis, esantis maždaug per klavišo vidurį, yra vadinamas balansiniu (angl. balance pin) - jo paskirtis laikyti klavišą savo vietoje, neleidžiant jam judėti į šonus. Ploni veltinio diskeliai (5), po kuriais dar dedami popieriniai (6), tarnauja kaip klavišo aukščio reguliavimas. Kuo daugiau po veltiniu diskeliu pridėta popierinių diskelių, tuo klavišas bus aukščiau. Svarbiausia - reguliuojant aukštį popierinius diskelius dėti pirmuosius, o ant viršaus - visada veltinį (Popierinius diskelius, savaime aišku, teks gamintis patiems...). Antras (7), ovalo formos kaištis, vadinamas kreipiančiuoju (angl. Guide Pin), neleidžia klavišo galui judėti į šonus. Ant jo užmautų diskelių (8, 9) pagalba reguliuojamas klavišo įspaudimo gylis. Reguliavimo principas tas pats, tik diskeliai didesni. Paveiksliuke pavaizduotas varžtas (1) bus aprašytas vėliau, o (2) yra švino svarelis, įlietas į klavišo medį - jis reikalingas teisingam klavišo svorio paskirstymui; (4) - veltinio arba minkštos medžiagos gabaliukas, amortizuojantis atleisto klavišo smūgį.


Jeigu veltinis suėstas kandžių - teks kažkuo keisti. Neturint plono veltinio galima naudoti ploną odą (natūralią, minkštą), išpjaunant iš jos tokių pačių matmenų diskelius.
Klavišų sulyginimui mums svarbiausias balansinis kaištis, įspaudimo sulyginimui - kreipiantysis. Pasitelkiam kantrybę ir dėliojam klavišus į vietas, popierinių diskelių pagalba reguliuodami aukščius. Aš internete radau tokius matmenis lygiavimui: balto klavišo aukštis pačiame jo priekyje - 22 mm, juodo klavišo aukštis - 12 mm virš balto klavišo, įspaudimo gylis - 10 mm.
Aš naudojausi slankmačiu (ne dėl 0,1 mm tikslumo, o dėl fiksavimo galimybės), tačiau iš principo galima pasidaryti ir kažkokį etaloną, kuriuo naudojantis bus patogiau lygiuoti. Štai kaip atrodė nelygiuoti ir lygiuoti klavišai:
  Dar vienas laukiantis darbas - laisvos klavišo eigos pašalinimas (angl. Lost Motion, rus. люфт). Klavišo gale yra įsuktas specialus varžtas (angl. capstan screw, rus. пилот), kurio pusapvalė galva remiasi į detalės, angliškai vadinamos wippen (rus. фигура) apačią - per tą varžtą perduodamas judesys iš klavišo į mechanizmą ir plaktuką.


Varžtas turi būti tokio aukščio, kad tiksliai prisiliestų prie detalės apačioje priklijuoto veltinio gabaliuko. Jeigu varžtas bus per giliai įsuktas - atsiras laisvumas, t.y. judesys bus pradedamas perduoti ne iš karto palietus klavišą, o po kurio laiko. Jeigu varžtas bus per mažai įsuktas - mechanizmas bus šiek tiek kilstelėtas, nuo to keisis perduodamo judesio greitis, dinamika.
Ant išlygintų klavišų uždėkite atgal mechaniką - lygiai taip pat atsargiai, įtaikydami apatines kojas į joms skirtas vietas. Priveržkite varžtus. Tada lengvai klavišą palieskite pirštu. Klavišo paspaudimo judesys turi persiduoti mechanizmui iškart, nuo paspaudimo milimetro dalies. Jeigu jaučiamas laisvumas - pakelkite virš varžto esančią mechanizmo detalę pirštu, tada atsargiai išimkite klavišą, kiek atsukite varžtą ir įdėkite klavišą atgal. Galima pasidaryti specialų raktelį, su kuriuo sukant varžtą nereikėtų išiminėti klavišo.
Patikrinti, ar varžtas neišsuktas per daug, galima pabarbenant pirštu per klavišą netoli nuo varžto. Mechanizmas neturi judėti. Jeigu barbenant matosi, kad mechanizmo detalė juda - varžtą reikia įsukti.
Varžto nesukite daugiau, nei per ketvirtį apsisukimo vienam kartui, be to, atminkite, kad per giliai sukant varžtą galima sugadinti klavišo medį.
Čia matosi, kuris varžtas yra teisingai sureguliuotas, o kuris turi laisvumo:


Jeigu Jums užteko kantrybės visa tai padaryti - šaunu, pirmas žingsnis žengtas. Padarėte didelį darbą, sveikinu :)
Pasikartosiu pabaigai: aš nesu šitos srities specialistas, todėl mano informacija gali būti netiksli. Prieš ką nors darydami pasitikslinkite kituose šaltiniuose, o jeigu turite pastabų ar papildymų - susisiekite, ištaisysiu ar pridėsiu prie čia esančios informacijos. BŪsiu dėkingas.

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą